For børn og unge med handicap er mange legepladser lukket land – men det er ikke gældende for legepladsen ved Hans Knudsens Plads!
Legepladsen er indrettet ud fra teorier, principper og konkrete løsninger, der tager hensyn til børn med fysisk og psykisk handicap.
Børn med handicap ønsker legepladser, som ser ud som alle andre legepladser. Designet skal ikke signalere “det her er en handicaplegeplads”.
CADO har sammen med Køge Bugt Anlægsgartner etableret en flot legeplads for fysisk og psykisk handicappede børn.
Legepladsen er tegnet af Lassen Landskab i samarbejde med CCO Arkitekter for Københavns Kommune og er tilknyttet Institutionen Skovhusene på Hans Knudsens Plads.
Legepladsen er en lille oase som er specielt indrettet til, at handicappede børn nemt kan komme rundt og også have gode udfoldelsesmuligheder af både sanser og motorik.
På legepladsen kan børn og voksne bevæge sig rundt på stierne mellem de forskellige lege- og sanserum, gå på opdagelse i de forskellige materialers overflade, farve og form, den sjove hængebro samt en gynge, der er specielt designet til kørestolsbrugere.
Placering:
Hans Knudsens Plads
2100 København Ø